понеделник, 12 май 2014 г.

Драцена

Родът на Драцените наброява над 40 вида и за много от нас са известни като Драконово дърво. Името им произлиза от гръцки и буквалния превод е женски дракон. Това е наистина подходящо растение за начинаещи цветари поради изключителната му издръжливост и непретенциозно отглеждане. У нас това е доста разпространено растение и можем да го срещнем в доста разновидности.
Стволът на драцените може да достигне размери до 2-3 метра, като листата винаги са издължени. Характерното е, че са разнообразно оцветени – зелено, жълто, бяло, както и комбинации от светли и тъмни тонове на зеленото. Конкретната форма на листата също е много разнообразна и често драцените се бъркат с други зелени растения поради разнообразните си по форма и багри на листата. Често оприличаваме някои видове драцени на палми, други на бамбук.
За драцената трябва да знаем, че обича умерено осветени места, но в никакъв случай пряко слънце, като трябва да се има предвид, че не обича въздушните течения. Според багрите на листата са и изискванията спрямо светлината – светло зелените драцени предпочитат по-светло, докато по-тъмните листа предполагат по-оскъдно осветление. Имайте предвид, че това е нещо като правило при почти всички стайни растения. През лятото спокойно можете да изнесете драцените на балкона (но не на пряко слънце), а зимата ги отглеждайте на хладно, но температурите не бива да са по-ниски от 15°С. Идеалната температура за драцените е около 20-22°С. Полива се умерено от март до септември, а през зимните месеци изключително рядко. През горещите летни месеци може да пулверизирате веднъж на 2-3 дни. Показател за сух въздух са покафенелите краища на листата. При поява на кафяви краища на листата можете спокойно да го орежете. Торете с тор за зелени растения всяка седмица от март до септември.Ако искате да си размножите драцената, знайте че това става чрез стеблени резници през пролетта. Вкоренява се еднакво успешно във вода, както и директно в почва с преобладаващ пясък. До вкореняването дръжте на светло и топло. Пресаждане на възрастно растение се налага веднъж на 2-3 години.

Няма коментари:

Публикуване на коментар