сряда, 23 април 2014 г.

Спатифилиум

Здравейте,
Както обещах преди известно време, започвам рубрика "Грижа за цветята". Първото цвете, за което вече писах беше Юка (или по-популярна като палма Юка) и можете да прочетете за него на FB страницата ни https://www.facebook.com/Cvetarnica.MOTI/photos/pb.250840438424105.-2207520000.1398241494./275219289319553/?type=3&theater


Днес ще пишем за Спатифилиума. Той е изключително популярно растение в нашите домове и офиси. Неговото предимство е, че цъфти през цялата година, но основно от март до юни, като цветовете са доста издържливи и траят до няколко седмици. Листата са тъмнозелени и красиво контрастират със снежнобелите цветове. Характерното за спатифилиума е, че пречиства въздуха, като намалява концентрацията на много токсични вещества от въздуха.
Познати са около 40 разновидности на това растение.
Най-подходящото място за отглеждане на спатифилиум е сенчесто или полусенчесто. Температурата е желателно да е постоянна - от 20 до 23 градуса през цялата година. През зимата, когато дните са по-мрачни, можете да преместите растението по-близо до прозореца. Имайте предвид, че обича високата въздушна влажност заради своя тропически произход - Централна и Южна Америка. Ето няколко варианта за осигуряване на този влажен микроклимат - поставяне на спатифилума върху влажен керамзит в кашпа, можете да положите растението във влажно торфено легло или да го поставите върху купа пълна с вода.
Най-добре обаче се отразява ежедневното пулверизиране на листата. Желателно е и честото им избърсване с влажна кърпа.
Важно е да се полива обилно с хладка вода, като се внимава, защото растението не бива да подгизва. През зимата поливането се намалява, като е добре да сипвате вода само в чинийката на саксията. Можете да го торите само при влажна почва – това всъщност важи за повечето растения и Спатифилума не прави изключение. Подходящ е всеки тор за листно – декоративни растения, като това е едно от малкото растения, които не обичат особено торенето и затова то трябва да е по-рядко. Растението се пресажда само при нужда през пролетта в глинеста почва, като изрязвате 2/3 от корените.